Чому у зміїв немає ніг


Хто позбавив змія ніг

 

Микеланджело Буонарроти. «Грехопадение и изгнание из рая». 1508 год
Микеланджело Буонарроти. «Грехопадение и изгнание из рая». 1508 год

Всім відомо, що скуштувавши заборонений плід Адам і Єва були жорстоко покарані – вигнані з Едему. Але покаранню піддався і змій-спокусник, підбив Єву на порушення обов”язку покори Богові. Біблійний змій був позбавлений ніг ​​і приречений Творцем вічно «повзати на череві своєму і харчуватися прахом». Змії дійсно позбавлені кінцівок, пересуваються поповзом і є єдиними тваринами на Землі, нездатними вживати рослинну їжу. Але невже вони колись могли ходити, як більшість тварин?
Виявляється, відомі нам змії такими були не завжди. Навіть у деяких видів сучасних удавів простежуються рудиментарні залишки задніх кінцівок, що збереглися в скелеті.
Більш того, в Південній Америці знайдені скам’янілості, що належать вельми дивною породі змій – патагонських наяшу. Вимерле вже після появи людини плазун володіло задніми кінцівками, які допомагали в пересуванні – тобто були справжнісінькими ногами.

Окаменевший скелет древней змеи с ногами
Окаменевший скелет древней змеи с ногами

Більш того, сучасна наука абсолютно чітко виводить змій від звичайних ящірок сімейства варанових, які позбулися кінцівок в результаті еволюції – ноги заважали їм рухатися серед каменів і чагарника. Першими відпали у змій передні ноги, як найменш корисні. А ось залишки кісток тазового поясу збереглися у так званих примітивних змій і зараз. Так що це не Творець покарав спокусника позбавленням ніг, а змії позбулися їх для власної зручності.
У християнській традиції «змію» часто тотожний дракон. І ось в цьому випадку наука, як кажуть, безсила.
Величезна вогнедишна і літаюча бестія – плід фантазії стародавніх авторів. Хоча невелика частка правди в союзі тваринного і полум’я є. Наприклад, саламандри мають унікальну здатність «виходити мокрими з вогню». При різкому підвищенні температури навколишнього середовища це невинне земноводне моментально випаровує вологу і не отримує опіків.
Уявіть собі жах середньовічного селянина: підкинув у вогонь оберемок дров, а з каміна (з полум’я!) Раптом вискакує невелика ящірка чорно-вогненної забарвлення. Тут вже не тільки змія-спокусника згадаєш, але і весь текст Святого Письма.

 

Левіафан, володар вод

 

Гравюра Гюстава Доре «Убийство Левиафана». 1865 год
Гравюра Гюстава Доре «Убийство Левиафана». 1865 год

Якщо бегемот за біблійною традицією є найстрашнішим сухопутним звіром, то Левіафан – монстр морський. Можна сказати, таке ж відображення всесвітнього зла, тільки на водах. Правда, цього звіра ніколи ні з ким не асоціювали, а зображували як доведеться – побільше да страшніше. Теж, між іншим, схоже на іхтіозавра крейдяного періоду.
Щоб розпізнати в Левиафане нільського крокодила, досить згадати історію стародавніх євреїв, які довгий час перебували в полоні у єгиптян. Адже самі єгиптяни в давнину говорили, що «країну Та-Ким (давня назва Єгипту) з півдня і сходу охороняють непрохідні пустелі, з півночі потужні фортеці, а західний кордон (Ніл) вартують крокодили». Чи не цього Левіафана мали на увазі євреї? Адже хижака страшніше, та ще й стереже водні шляхи з Єгипту, вони не знали.
Підводячи підсумки дослідженню «біблійного зоопарку», можна відзначити, що більш-менш реальні прототипи монстрів з Святого Письма мають цілком реальну «прописку» на Африканському континенті, і авторам текстів знайомі були якщо й не особисто, то з розповідей очевидців. Решта ж потрібно віднести на рахунок перебільшень і алегорій. Хіба що на нашій планеті десь збереглися Мегалодон, іхтіозаври та інша живність юрського періоду. Або зберігалися до відносно недавнього часу.

Перебільшення – властивість древніх

 

Рембрандт. «Валаамова ослица». 1626 год
Рембрандт. «Валаамова ослица». 1626 год

Зрозуміло, далеко не всі в Біблії потрібно сприймати буквально. Наприклад, середньовічні християни уявляли собі сатану кошмарним істотою з рогами і копитами, а бісів – трохи зменшеними його копіями, невпинно підтримуючими вогонь під пекельними котлами. Тепер же служителі культу більше говорять про субстанціях нематеріальних. Біси – символ пристрастей людських, а диявол – алегорія, уособлення зла. Тому не варто дивуватися, що тварини і птахи в Біблії не тільки володіють розумом і здійснюють самостійні вчинки, але й здатні говорити.
Наприклад, Валаамових ослиці укладачі біблійних текстів приписують людську мову. Але ніхто всерйоз не стане стверджувати, що в старозавітні часи осли вміли розмовляти. Це зроблено для простоти викладу. Так зручніше донести до не надто освіченого читача ту чи іншу істину. Як пояснити простому хліборобові, для якого навіть звичайний неврожай вже велике горе, що є речі страшніші посухи або повені? Так перебільшити в десятки разів силу і міць хижого звіра і залякати карами Господніми.
Пригадаємо знову стародавніх євреїв, що поклали основу біблійними переказами. Палестина, де цей народ жив після виходу з Єгипту, бідна великої фауною. Зате в пам’яті народній довгий час залишалися ті ж самі нільські крокодили – люті й нещадні хижаки, до того ж цілком чужі людській природі. З часом ці доісторичні рептилії цілком могли перетворитися в таке собі лякало, ототожнення зла, сили і могутності.
У кожному разі, потрібно враховувати, що такі поняття, як «багато» і «великий», «добрий» і «злий», «гріх» і «покарання», в давнину часто застосовувалися лише для посилення ефекту. Як кажуть, у зміщенні масштабів – наочність порівняння. А коли важко пояснити сучасникам, яка природа речей насправді, простіше розфарбувати навколишній світ яскравими фарбами, залякати невідомими карами або поманити невимовними благами. Так і вийшло, що Біблія «населена» загадковими, таємничими монстрами, на кожному кроці підстерігають тих, хто зважиться порушити заборони.

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s