Що знаходиться в чорному ящику?


Що сьогодні об’єднує і владу, і опозицію.Влада веде зовнішньо-політичні переговори на вищому рівні, не ставлячи суспільство до відома про їх предмет, і обіцяє «світле майбутнє», яке невідомо коли настане, і невідомо в чому полягатиме. Опозиція обіцяє тотальне перезавантаження влади, не пояснюючи, що під цим має на увазі. А громадяни знову опиняються в ролі «знавців», яким конче необхідна відповідь на питання: що знаходиться в чорному ящику?

Чинній владі не вдалося відразу вирішити проблему силовим способом. Більш того, репресивні інструменти, які, здавалося б, безвідмовно працювали останні роки, не тільки не погасили ситуацію, а й спровокували якісний стрибок протестних настроїв (що, втім, абсолютно не означає, що влада відмовилася від використання силових інструментів надалі). Звичні дії в вертикально-адміністративній площині, які майже для будь-якої партії влади на пострадянському просторі є практично інстинктивними, також виявилися малоефективними. Мобілізація бюджетників і працівників контрольованих підприємств для публічної демонстрації лояльності в постійному режимі виявилася важкореалізовуваної.

Влада виявилася в положенні, коли їй необхідно не тільки протиставити вуличного протесту порівнянний рівень власної публічної підтримки, а й реально опертися на досить широку соціальну платформу для того, щоб не скотитися до ситуації «внутрішньої ізоляції» і при необхідності, хоча б зовні, легітимізувати застосування сили.
В умовах, коли адміністративні механізми не дають очікуваної віддачі, у партії влади залишається лише один інструмент, застосування якого дозволяє розраховувати на реальне зростання активної підтримки – це реальна політична робота.

Безумовно, партія влади продовжує відчувати сильну спокусу (і це чітко простежується в її поточних діях) скористатися нинішньою умовної паузою, накопичити ресурси і все-таки спробувати вирішити питання вуличних протестів силовими методами. Однак необхідно враховувати, що, по-перше, силою можна зняти на час тільки зовнішні прояви, але ніяк не причини запальних процесів у суспільстві; і, по-друге, ескалація конфлікту може спровокувати громадянську війну, в якій переможців не буде за визначенням. < br>
Опозиція

Коли опозиція робила заявку на лідерство в протестному русі (або, як мінімум, на публічну репрезентацію Евромайдана), носившем на той момент переважно непартійний характер, вона апелювала до того, що протест має шанс на результат тільки в тому випадку, якщо він буде ставити і домагатися виконання політичних вимог. Заявка, де-факто, була задоволена – лідери опозиційних партій перетворилися у фронтменів Евромайдана, а партійні знамена поряд з національним прапором і символікою ЄС майорять над маніфестантами. Однак виявилося, що цього абсолютно недостатньо для того, щоб задати повноцінний політичний формат протестному руху.

Так, заклик відправити у відставку уряд М. Азарова (є ще вимога відставки діючого Президента, але зважаючи на його малореалістичність на даному етапі, воно носить скоріше фоновий «ритуальний» характер) має політичну природу. Відбувається свого роду «обгородження» існуючих програмно-політичних кордонів Майдану, вони перестали розширюватися, що загрожує стагнацією протесту. У результаті має місце «пробуксовка» – люди, яких міг мобілізувати на активний протест сам факт насильства або загроза європейському курсу, вже на вулиці, а якісно збільшити їх кількість в рамках існуючої «порядку денного» не вийде.

Є і більш широкий аспект: вимоги про відставку і дострокові вибори публічно озвучені. Це передбачає, що опозиція впевнена в перемозі і готова взяти владу в свої руки. Виникає питання: а яку політику вона проводитиме? Як і за рахунок чого нинішня опозиція і, можливо, завтрашня влада планує: вирватися з «бюджетного провалу»; стимулювати дрібний і середній бізнес; забезпечити зарплати і соціальні виплати; демпфіровать наслідки інтеграції в європейський ринок підприємствам, орієнтованим на країни МС; домогтися аполітичності і наступності державної служби і т.д.? Що очікує армію і органи правопорядку, що робити з судовою системою і політичною реформою?

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s