ХАЙ ДЕШЕВИМИ ЛІКАМИ САМІ ЛІКУЮТЬСЯ


ЛІКАМ ЗА 40 КОПІЙОК ЛЮДИ НЕ ДОВІРЯЮТЬ

Чому державний проект регулювання цін на лікарські засоби для осіб з гіпертензією доводиться реалізовувати «з-під палки»?Галина СВІТЛІКОВСЬКА– Ліки від гіпертонії тепер про­даємо тільки за рецептом, вибачте, ― ввічливо відмовляє мені молода працівниця аптеки у центрі Луцька. Довідавшись, що має справу з журналістом, зітхає: «Хтось знову наскаржився?..». Спілкуватися не хоче, відсилає до керівників фірми.
Подібна ситуація і в інших аптечних закладах. Скрізь вивішені плакати з інформацією про порядок державного відшкодування коштів на ліки, перелік здешевлених препаратів та ціни на них. Але люди переважно у них не вчитуються, нововведення сприймають «в штики». Усі звикли купувати медикаменти без рецептів, на власний розсуд.
— Нехай еналаприлом за 40 копійок наші міністри самі лікуються. А то діють за принципом «на тобі, небоже, що мені негоже», ― каже Валентина Никифорівна, гіпертонік із 20-річним стажем. ― Я за стільки літ вивчила, що мені підходить, а що ― ні, дешевим лікам не довіряю.
Пояснює, що взяла в ліка­ря два рецепти ― на копійчані ліки вітчизняного виробництва і на імпортний пре­парат, який підібрали раніше. Він до переліку не вхо­дить, але жінка готова купувати випробувані таблетки за повну вартість, бо ефективні. Ну а рецепт на здешевлені ліки отоварити дуже просила лікар, адже з них вимагають виконувати «план». Тому тепер волинянам навіть додому приносять рецепти на пільгові ліки від гіпертонії.
У неофіційних розмовах медики  зізнаються,  що   90-відсоткові знижки передбачені здебільшого на дешеві препарати вітчизняного виробництва, які не є затребуваними. Хоч бери та й скуповуй їх власним коштом, аби начальство не лаяло за провал проекту, аби на наступний рік не зменшили суму на відшкодування.
Ну а деяких препаратів із переліку в аптеках нема. Ліками, на які наказом Міністерства охорони здоров’я нормативно встановлені граничні надбавки, тепер фармацевтам стало менш вигідно торгувати. Великі аптечні фірми з розгалуженою мережею забезпечують широкий асортимент препаратів, а маленькі приватні аптечні заклади, хоч і зголосилися брати участь у програмі, мають далеко не все. Тому люди часом нарікають, що придбати ліки від гіпертонії з «першого заходу» не завжди вдається.
— Треба знову йти в поліклініку. Мені виписали небіволол «десятку», а в переліку цей препарат із дозуванням «5». Провізор рецепт повернула, ― розчаровано відходить від віконечка покупець.
Аптечні працівники нарікають на неуважність лікарів, які розучилися правильно виписувати рецепти. Медики ж звинувачують фармацевтів у надмірній прискіпливості, «буквоїдстві». Хоча кожен розуміє: відшкодування проводиться з бюджету. А використання державних коштів стро­- го контролюється. Тому аптеки іноді перестраховуються: розповідали, що на перших порах подекуди навіть адреси покупців-гіпертоніків записували.
Проект поки що усі сприй­мають як головний біль. І навіть ті, заради кого цю програму було запроваджено, ― хворі на гіпертонію ― здебільшого не втішені турботою держави, хоч гроші нікому не зайві, зекономити на ліках ніхто наче й не проти. Та організаційні неув’язки, укорінені роками навики самолікування, недовіра до медицини ― усе дається взнаки. Потрібен час, аби люди переконалися, що увага до проблем хворих на гіпертонію не показушна, а реальна, що проект запроваджено в інтересах простих українців, а не виробників, постачальників ліків, за якими стоять впливові чиновники та олігархи.КОМЕНТАР ПОСАДОВЦІВ:Валентин КОЛОТУХА , начальник Державної служби з лікарських засобів області:
― Щоб приєднатися до мільйонів українців, які отримують від держави ліки зі знижкою, необхідно звернутися до лікаря і дізнатися, які засоби ефективні саме для вас, та отримати на них рецепт, який виписується на спеціальних бланках форми № 1 (ф-1) із зазначенням міжнародної непатентованої назви і є дійсним протягом місяця.
Заощадити кошти на придбання ліків можливо лише тоді, коли рецепт додатково завірений печаткою червоного кольору із написом «Вартість підлягає відшкодуванню», круглою печаткою суб’єкта господарювання.
Під час спілкування з покупцем провізор (фармацевт) повинен запропонувати наявні в аптечному закладі препарати з однаковою діючою речовиною та дозуванням, поінформувати про можливість взаємозамінності препаратів та їхнього комбінування. Водночас, у разі звернення пацієнтів із рецептами лікаря, де вказана міжнародна непатентована назва, провізору (фармацевту) необхідно повідомити, в першу чергу, про наявність лікарського засобу за найнижчою ціною.

 Микола БЕРНИК, головний спеціаліст з терапії управління охорони здоров’я облдержадміністрації::
― У всіх цивілізованих країнах лікарські засоби продають в аптеках за рецептами, то ж і в нас необхідно відновлювати цей порядок. Наразі ― у рамках пілотного проекту здешевлення препаратів від гіпертонії. Нарікання, що хворим нав’язують ліки вітчизняних виробників, не мають під собою грунту: в переліку 163 назви препаратів, є серед них й імпортні, входять і комбіновані. На деякі відшкодовують до 90 відсотків вартості, інші підлягають частковому здешевленню. Однак ставиться умова, щоб ліки обов’язково призначав лікар, який контролює стан здоров’я пацієнта.
На відшкодування вартості ліків від гіпертонії цьогоріч для нашої області виділено 3 мільйони 908 тисяч гривень, з них використано до півтора мільйона. Є графік планомірного розподілу коштів, щоб і в грудні хворі змогли запастися препаратами на початок наступного року. Адже лікування гіпертонії мусить бути постійним і безперервним.
Приємно, що ми вже бачимо перші позитивні результати: за 9 місяців нинішнього року порівняно з відповідним періодом минулого в області зменшилася кількість інсультів на 300 випадків. З наступного року подібний пілотний проект здешевлення ліків буде запроваджено і для хворих на цукровий діабет.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s