Росія, як спадкоємниця СРСР ще відповість за Голодомор


Андреа Ґраціозі

На Заході продовжують досліджувати Голодомор в Україні 1932-33 років, але переважно у порівняльному контексті з подібними трагедіями в інших країнах. Ідеться про “політичні голодомори” XX сторіччя.

Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявив професор історії Неапольського університету “Федеріко II” Андреа Ґраціозі.

За словами історика, якби більшість країн світу визнали український Голодомор геноцидом, то Росія як спадкоємниця СРСР повинна б була фінансово розплачуватися за трагедію.

“Якби факт визнання не ніс за собою правових наслідків для Росії, тоді було б набагато легше, – зазначив Ґраціозі. – Але йдеться не лише про моральну оцінку, а про важкий злочин, за який слід нести відповідальність. І це є серйозна перепона”.

Історик наголосив, шр період з 1928-го до 1953 року був страшним в історії України: “І Голодомор швидше як символ, бо трагедія була найбільшою”.

“Йдеться загалом про руйнування селянської родини, сільського підприємництва, про неможливість ведення сімейного бізнесу, – наголосив італійський науковець. – Сама репресивна система забрала у чоловіків можливість самореалізації”.

За словами Ґраціозі, такі події-символи, як Голодомор, є символічними для всієї держави і народу,

“А що краще: взяти за основу трагедію, де хтось опинився жертвою, чи ліпше зосереджуватися на акції, де хтось виступає агресором? – сказав історик. – Наприклад, Росія взяла за символ перемогу у Другій Світовій війні. Я гадаю, що зосередження на страждальному періоді історії формує у людей відкритіший, кращий характер, ніж концентруватися на актах агресії”.

Ґраціозі підкресилив, що в наукових колах загалом зменшився інтерес до радянської історії. Наприклад, в Італії ніхто з молодих дослідників не вивчає історії СРСР.

Він додав, що нині в наукових колах спостерігається великий інтерес до дослідження політичних голодоморів XX століття. З’ясувалося, що найбільший голод був у Китаї 1960 року, який спровокував Мао Дзедун. Там механізм трагедії дуже нагадував радянський стиль.

“Нині влаштовують різні конференції і дебати, де порівнюють голодомор в Україні із тим, що був у Казахстані, Китаї чи Ірландії, – зазначив історик. – Сьогодні можна говорити про бум саме таких компаративних (порівняльних) досліджень”.

Advertisements

One response to “Росія, як спадкоємниця СРСР ще відповість за Голодомор

  1. хм. дуже цікава тенденція – зростання цікавості до вивчення голодоморів.

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s