Кому вигідний перевод стрілок годинника?


В найближчі вихідні Україна повернеться на свій звичний астрономічний час, який і повинен бути у нас. Навіщо ж ми двічі на рік переводимо стрілки годинника? Виявляється, таким чином влітку продовжується світловий день. Якби влітку залишалося зимовий час, то 20 червня сонце б вставало в 3 ранку, а сідало б у 20.58 (див. карту). Якщо ж ввести літній час, то світловий день зсувається на годину і в квартирах пізніше вмикається світло.

Виходить, що 7 місяців у році ми економимо на освітленні будинку. Припустимо, що в однокімнатній квартирі на освітлення витрачається 200 Вт, у двокімнатній – 300 Вт, а в “трійці” – 400 Вт Тоді при тарифах на електроенергію на рівні 28 копійок за кіловат-годину на день економія становить 5,6 копійки для однокімнатних, 8,6 – для “двійок” і 11,2 копійки – для “трійок”. За сім місяців загальна економія становить 11,76 – 23,52 гривні з кожної квартири.

Правда, цей розрахунок справедливий тільки для звичайних ламп розжарювання. Якщо у вас енергозберігаючі лампи, то ефект економії буде в 4-5 разів нижче.

Це начебто невеликі суми, але у світовій статистиці вважається, що кожна з країн, де існує перехід на літній час, економить близько 2% річного споживання електроенергії.

На радість фармацевтам

Думаю, що енергетики не сильно задоволені зменшенням споживання своєї продукції. Адже якщо країна економить, то вони заробляють менше. А ось хто повинен радіти зміні часу, так це фармацевти. Як кажуть лікарі, саме на осінній та весняний періоди часу, коли переводять стрілки, припадає пік загострень хронічних захворювань. Логічно, що в цей період люди купують більше ліків. За рік українці купують таблеток і мікстур на 32 млрд грн. Навіть якщо через переведення стрілок громадяни вживають всього на 1% більше ліків, то це додаткові 320 млн грн., Які заплатять громадяни.

Економіка не помітить

А от з точки зору економіки країни переведення стрілок годинника буде практично непомітний. Однак Україна, яка прагне поліпшити свої зв’язки з ЄС, повинна копіювати європейський досвід.

– Від переведення стрілок очікувати значного економічного ефекту не варто, – каже директор економічних програм Центру Ра-зумкова Василь Юрчишин. – У містах це малоефективно, оскільки на більшості вітчизняних виробництв, в офісах, магазинах, навчальних закладах освітлення використовується весь робочий день. Що стосується сільської місцевості, то, враховуючи плаваючий робочий графік жителів села, прив’язаний до світлового дня, переведення стрілок годинника взагалі нічим не виправданий. Сенс переходу можна пошукати лише в прив’язці до Європи.

Ефект від переведення стрілок для різних міст України влітку

А ЯК У НИХ?

Москві не сподобалося літній час

У сусідній Росії столиця вже дві зими прожила на літньому часі. І жителям цей експеримент не сподобався. Справа в тому, що наприкінці грудня світанок настає орієнтовно в 9.30, і людям доводиться добиратися на роботу в темряві. Цієї зими літній час не скасують через те, що вже погоджено час трансляцій змагань зимової Олімпіади, а потім можуть повернути Москві зимовий час.

Схожа проблема є і в Китаї, де вся країна живе в одному часовому поясі. Але там вирішили її інакше. У Пекіні підприємства та офіси починають працювати о 8.00 за общекітайского часу, а, наприклад, в Сіньцзяні, найзахіднішому регіоні країни, люди приходять на роботу до 11-12 годинах.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s