Політичні ігри щодо Притиснянського округу


Угорщина може створити Україні проблеми на шляху євроінтеграції. Про це заявив депутат Європарламенту Бейла Ковач. Він нагадав про вимогу створити на території української Закарпатській області Притисянський округ, який об’єднує населені пункти, в яких проживає угорська національна меншина. Громада, яка налічує близько 150 тис. осіб, може перетворитися на серйозну проблему для Києва.

Заява євродепутата пролунала днями у закарпатському місті Берегове, де свій форум провела угорська ультраправа партія “Рух за кращу Угорщину”. На виборах до Європарламенту у 2009 році партія набрала 14,77% голосів угорських виборців, що дозволило їй отримати три з 22 місць, зарезервованих для Угорщини.

Партія відома виступами на захист угорців, які проживають за кордоном, особливо активно вона працює в Закарпатті. Лідер партії Габор Вона, який теж побував на форумі в Береговому, виступив з критикою на адресу офіційного Будапешта, який недостатньо жорстко захищає права нацменшини на території України. Учасники зборів пообіцяли Києву проблеми на шляху євроінтеграції, якщо інтереси угорської громади не будуть захищені. Українські експерти вважають, що йдеться не про плановане на кінець листопада підписання угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з Євросоюзом, а про подальший процес ратифікації цього документа парламентами всіх країн-членів ЄС.

“Якщо парламент хоч однієї країни не ратифікує угоду, вона не набуде чинності. Угорські радикали можуть зіграти на цьому, як, до речі, і різні політичні групи в інших країнах ЄС. Щось подібне відбувалося при підготовці до вступу України до СОТ. Але Київ впорався тоді, впорається і зараз. Будемо вирішувати проблеми в міру надходження, проводити переговори, знаходити компроміс”, – сказав “НГ” керівник Інституту української політики Костянтин Бондаренко. Він уточнив, що структури ЄС виступлять як третейський суддя у переговорах Києва з парламентами європейських країн. “Потрібен здоровий глузд. Інакше, виступаючи з гаслами на захист прав нацменшин, можна дійти до посягань на територіальну цілісність України”, – зазначив експерт. Лідер Партії угорців України Микола Ковач, коментуючи питання про те, що українська влада намагається уникнути проявів сепаратизму, сказав “НГ”: “У XXI столітті загальновизнаною нормою є те, що найефективніша боротьба з сепаратизмом – це створення комфортних умов життя для національної меншини”. Він вважає ситуацію із забезпеченням прав угорців незадовільною: “В Україні проводиться класична ленінська національна політика: нехай співають і танцюють у фольклорних костюмах, але не лізуть в політику. До виборів територію компактного проживання угорців поділяють між трьома округами, щоб меншість не могла висунути єдиних кандидатів і згуртуватися на їх підтримку. Влада дотримується курсу зведення нанівець самоорганізації угорців – намагається виростити псевдоугорських лідерів на ручному управлінні”. Політик додав, що створюються такі умови, щоб батьки не записували дітей в угорські школи: “А ті, що отримали середню освіту рідною мовою, опиняються в нерівних умовах при вступі до вузів. Адже вони повинні складати ті ж обов’язкові тести з української мови та літератури, що й випускники українських шкіл”.

Виходячи з такого бачення ситуації, лідер Партії угорців України вважає необхідною підтримку громади з боку угорських політиків. За його словами, ніякі кроки – аж до висунення умов у зв’язку з реалізацією колективних прав угорців в процесі української євроінтеграції – не є надмірними, якщо мова йде про збереження ідентичності угорської громади в Україні. “Теоретично угорський уряд послідовно підтримує автономію угорців за кордоном. Подивимося, як буде”, – підсумував він. Офіційно Будапешт підтримує євроінтеграцію України і на національному рівні, і в рамках “Вишеградської групи” (Угорщина, Польща, Словаччина та Чехія). Нещодавно міністр закордонних справ Угорщини Янош Мартоній, виступаючи на форумі “Європа – Україна”, заявив, що від успіхів України залежатиме успіх всього “Східного партнерства”. Він висловив сподівання, що члени ЄС, які досі сумніваються щодо підписання з Україною угоди про асоціацію, зможуть розвіяти сумніви до листопадового саміту у Вільнюсі. “Зараз є великий шанс для підписання угоди”, – зазначив глава МЗС. Але в Києві припускають, що Будапешт веде складну гру. І нагадують, що угорська влада значно спростила процес отримання громадянства. Представник громадської організації в Ужгороді, який попросив не називати його імені, розповів “НГ”, що, за приблизними оцінками на сьогодні, до 50 тис. жителів Закарпаття отримали угорські паспорти. “Офіційних даних немає, адже це незаконно: в Україні заборонене подвійне громадянство. Але багато хто хоче отримати паспорт громадянина країни-члена ЄС, який відкриває багато можливостей. А зробити це легко. Довести, що предки були громадянами Угорщини до 1920 року або в 1938-1945 роках (або заплатити будь-якій із багатьох комерційних структур, які спеціалізуються на наданні таких документів). Надати копії українських документів та довідку про відсутність судимості. І вивчити напам’ять клятву вірності угорською мовою”.

Деякі джерела “НГ” відзначають, що угорський паспорт можна купити за допомогою українських фірм, які рекламують свої послуги через Інтернет, за 5-10 тис. євро. І такий шлях до Європи обирають жителі не тільки Західної України, а угорська влада дивиться на ситуацію крізь пальці. Костянтин Бондаренко висловив упевненість, що українці, які прагнуть отримати угорський, румунський або польський паспорт, переслідують в першу чергу соціально-економічні цілі: “Це можливість отримати роботу або освіту в ЄС”. Керівник аналітичного центру “Пента”, член Конституційної асамблеї Володимир Фесенко теж упевнений, що угорці Закарпаття не виношують сепаратистських планів. “Шум піднявся через гучну заяву ультраправої партії. Але з не менш гучними заявами виступають і українські праві, взяти хоча б партію “Свобода”, яка вимагає знести угорський пам’ятний знак на Закарпатті”, – сказав він “НГ”. Експерт нагадав, що в Угорщині в наступному році відбудуться парламентські вибори, і партії намагаються відзначитися.

“Там розробляють реформу виборчого законодавства – хочуть дозволити голосувати угорцям, які проживають за кордоном. Партія Jobbik, можливо, хоче заручитися підтримкою українських угорців. Але нововведення у виборчому процесі не стосуються країн, де заборонене подвійне громадянство”, – сказав він. Фесенко впевнений, що заяви, які прозвучали, – політичні ігри, які практично не впливають на населення Закарпаття. “У Криму, наприклад, час від часу хтось виступає з гаслами, які можна розцінити як сепаратистські. Але в Західній Україні ми нічого подібного не чули. І треба визнати, що права угорської нацменшини забезпечені все ж краще, ніж права багатьох інших нацменшин, включаючи кримських татар”. Експерт визнав, що виборчі округи нарізаються без урахування інтересів національних громад: “І цю ситуацію потрібно змінювати, але – спокійно і без скандалів. Зрештою, угорці делегували до Верховної Ради свого представника – депутатом став Іштван Гайдош (у складі фракції Партії регіонів. – “НГ”)”. Володимир Фесенко зазначив, що Євросоюз висуває особливі вимоги, пов’язані із захистом прав нацменшин, до держав-кандидатів на членство в ЄС. Але Україна зараз готується до підписання угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі, мова поки не йде навіть про перспективу повноправного членства. Тому Європарламент, незважаючи на зусилля угорських радикалів, навряд чи буде завищувати планку вимог до Києва .

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s