Наркоманія шириться з аптек


Наркоманія в Україні в останні п’ять років стрімко змінюється. Вона молодіє, прагне до гендерної рівності і, найголовніше, змінює переваги у виборі наркотичних засобів – справжнім раєм для наркоманів тепер стали аптеки. Це джерело отримання “кайфу” відрізняє відносна доступність, дешевизна і, найголовніше, легальність, тобто відсутність кримінальної відповідальності. Саме в аптеках наркозалежні купують легальні наркотики – “Терпінкод”, “Коделак”, “Нурофен плюс” та інші кодеїнові препарати, призначені для знеболювання та лікування кашлю. На них “підсіли” близько 80% лікарських наркоманів. Денна доза – дві-три коробки. І якщо на вулиці валяються порожні упаковки цих ліків – значить, у найближчій аптеці їх відпускають без рецепта. Є любителі інших аптечних продуктів: ефедриновмісні препаратів, транквілізаторів, снодійних, антигістамінних, протинабрякових і навіть деяких дієтичних засобів.

  За даними Міжнародного комітету ООН з контролю за наркотиками, Україна займає 78-е місце в світі за показником доступності знеболювальних засобів для населення. Для дотримання балансу інтересів пацієнтів і ефективності боротьби з наркоманією в Україні була розроблена Стратегія державної антинаркотичної політики до 2020 р.

У світі зараз налічується близько 250 млн. хворих наркоманією (4% населення), від якої щодня помирає 330 осіб. В американському міжнародному антинаркотичне центрі називають ще більш страшну цифру: мільярд наркоманів. Україна у цій жахливій статистиці проходить окремим рядком. Офіційно на обліку в МВС перебуває близько 150 тис. наркоманів, про їх числі поза реєстрації можна тільки припускати. За даними міжнародних організацій ВООЗ і UNAIDS, тільки ін’єкційних наркоманів у нас близько 425 тисяч, а за підрахунками різних незалежних експертів, в Україні вживає наркотики від 1 до 1,5 млн осіб і їх число щороку збільшується на 8-10%. За офіційними даними МОЗ, тільки важкі наркотики вживають 550 тис. осіб. Щорічно від наркоманії в Україні гине близько тисячі чоловік, у той час як незалежні експерти вказують на смертність 10-12 тис. осіб. А від наркоманії та пов’язаних з нею хвороб – ВІЛ / СНІД, вірусні гепатити, специфічні онкозахворювання, туберкульоз – в Україні помирає 120 тис. осіб на рік.

На думку президента України Віктора Януковича, тотальна наркоманія і алкоголізм – найбільша загроза національній безпеці країни, нищівна націю і народ. Це страшніше, ніж Чорнобиль, безробіття і навіть економічні кризи. Ще на початку своєї каденції в липні 2010-го глава держави доручив зробити контрольну закупівлю наркотиків через Інтернет. Легкість придбання дозволила оцінити боротьбу з незаконним обігом наркотиків в Україні як “критично незадовільну”. Дісталося силовим структурам і Міністерству охорони здоров’я.

Відповідальність за боротьбу з наркобізнесом в Україні поділяють силові структури – МВС, СБУ, Державна прикордонна і митна служби. У 1993 р. створено комітет з контролю за наркотиками при МОЗ. У контролі за обігом лікарських наркотичних засобів в аптечній мережі та лікувальних установах бере участь Держслужба України з лікарських засобів.

Для координації зусиль органів виконавчої влади та громадських організацій у боротьбі з наркоманією був створений Національний координаційний рада по боротьбі з наркоманією при Кабміні. Правонаступником комітету з контролю за наркотиками стала Держслужба України з контролю за наркотиками.

Зараз найбільш сильним і небезпечним став так званий “крокодил”, що прийшов до нас з Росії і перебирається до Європи. Це саморобний наркотик на базі кодеїн-або кодтерпінсодержащіх ліків, наприклад, від кашлю, вільно продаються в аптеках. Нескладними маніпуляціями з нього отримують неочищений дезоморфин, який за наркотичному дії сильніший за морфін у 20 разів, але через токсичних домішок дуже небезпечний і буквально з перших днів застосування призводить до прижиттєвого розкладанню тканин – гниття. Протягом року наркоман гине.

“Крокодил” ще називають наркотиком для бідних або пролетарським, так як його приготування досить дешево. “Крокодиляча” наркоманія набула широкого поширення після 2005-го і зараз знаходиться на другому місці після героїнової.

Однією з причин “крокодилової” наркоманії є також те, що в 2000-х роках почалася активна боротьба з наркотиками , в результаті чого з великих міст зникли героїн, кокаїн та ін Це змусило наркоманів шукати інші шляхи отримання задоволення.

Курильні суміші або спайси з’явилися в Європі з 2004-го по 2006-й, а в Україні набирали стрімке зростання з 2007-го по 2009-й, поки в 2010-му не потрапили під заборону. Заборона обігу ароматизованих спайсів на території сусідніх з Україною держав у грудні 2009 р. привів до масового контрабандного ввезення їх в нашу країну.

Під впливом спайсів людина втрачає контроль над своєю поведінкою. Такий стан саме по собі небезпечно для життя – неадекватність вчинків і небезпечну для оточуючих поведінку часто призводить до нещасних випадків.

Дизайнерські наркотики – збірний термін всіх груп нових наркотичних засобів, що розробляються з метою обходу чинного законодавства та представляють синтетичні замінники-якого натурального наркотику. Щорічно в світі з’являється до 50 нових наркотиків. Вважають, що основна їх маса синтезується в Китаї, де добре розвинена структура фармацевтики, а також в Голландії та Латинській Америці.

Разом з “омолодженням” наркоманії в останні роки спостерігається постійний рівень зростання зловживання наркотичними засобами та психотропними речовинами жінками. У зв’язку з цим збільшується і кількість народжень неповноцінних дітей з різними фізичними вадами. А це вже реальна небезпека, з якою не порівняти навіть людські втрати у сфері немедичною наркотизації. Йдеться про загрозу генофонду населення України.

Важливий фактор росту рівня молодіжної наркотизації – це те, що в цьому середовищі зловживання наркотиками і психотропами стало престижним і є ознакою причетності окремої частини молоді до особливої ​​субкультури.

Наркотики і психотропи стали неодмінними атрибутами молодіжних зібрань, вечірок, дискотек, концертів модних музичних груп. На поширення наркоманії та псіхотропоманіі серед молоді впливає і реанімація так званого сатанинського наркотизму (неформальні молодіжні субкультури).

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s