Якою буде зима у Закарпатті – ніхто не знає


Європейці напророчили найлютішу зиму за 100 років, однак закарпатці їм не вірять.

Найхолоднішу і найтеплішу зиму на Закарпатті синоптики спостерігали на Берегівщині. 27 січня 1954 тут було 32 градуси нижче нуля! Проте вже 9 січня 2010 року – 15 градусів із позначкою плюс, що метеорологи визначають як температурну аномалію. Якою ж буде ця зима?

Деякі західні метеорологи заявили, що за їх даними в Європі очікується одна з найхолодніших зим з аномальними морозами за останні 100 років. За словами іноземних синоптиків, морози не підуть аж до квітня. Про це нещодавно повідомили фахівці одразу декількох авторитетних метеослужб.

Зокрема так вважають, посилаючись на тенденції останніх зим , вчені з UK Weather Forecast (Британського прогнозу погоди), особливі морози передрікаючи на січень та лютий.  З прогнозу випливає, що взимку до Європи відбуватиметься перенесення арктичних повітряних мас і мас із північного сходу та суттєве зниження сонячної активності. Посилаються на схожі «симптоми» у 1950-х роках, коли аномальні морози трималися не тільки всю зиму, але і початок весни.

Однак інші фахівці – з Гідрометцентру Росії з цими твердженнями категорично не згідні. Вони розповіли, що докладного і точного прогнозу на весь сезон поки просто не існує. Навпаки стверджують, що зима (особливо грудень) у більшості європейських регіонів Росії взагалі  очікується теплішим, ніж минулого року.

Українські експерти теж мають свою власну думку з приводу. «Передумов для суворої і найхолоднішої зими за останні роки в Україні нема», – заявив заступник директора Українського гідрометеорологічного центру Анатолій Прокопенко. Більшість з українських синоптиків мають думку, що зима 2013 – 2014 не буде холоднішою , ніж три попередні.

Що ж очікувати від цієї осені та зими закарпатцям?

Варто зазначити, що зима на Закарпатті порівняно коротка і починається у середині грудня, тривалість її – максимум 3 місяці. Середня температура найхолоднішого місяця (січня) від -3 до -4°С. Погода переважно хмарна, з частими туманами. Разом з тим вторгнення холодного повітря зі сходу та північного сходу спричиняє в окремі роки досить різкі зниження температури. Абсолютний мінімум температури може опускатись у січні-лютому до -36°С, а абсолютний максимум в ті ж місяці складає 13-17°С тепла.

Однак лютої зими у нас чекають практично щороку. Так, у 2010 році зима на Закарпатті була найхолоднішою за останні три роки. А в 2012-му морози побили рекорд 12-річної давнини, коли погода була зумовлена потужним сибірським антициклоном.

Закарпатські синоптики кажуть, що боятися лютих морозів узимку все-таки не варто. Бо нас повсякчас «рятує» Атлантика, звідки приходять теплі повітряні маси. Також від страшних холодів оберігають  і Карпатські гори. Хоча поява холодного арктичного повітря теж не виключена.

Якщо згадувати найхолодніші зими на Закарпатті, то вони були у 1954 та 1987 роках, коли морози сягали від 28 до 31 градусів нижче нуля. А ось у 2007-2009 роках зими були відносно теплими, майже без снігу. Аномально тепла зима спостерігалась у 2006-му. Тоді середньомісячні температури зимових місяців були вищими за норму на 6-7°С, а друга декада січня була теплішою за норму на 9 – 10°С.

Начальник відділу метеорологічних прогнозів Закарпатського центру із гідрометеорології Андрій Золотарьов розповів Мукачево.net якою очікується погода на найближчі два тижні:

«Наразі можна зазначити, що прийдешній жовтень у нас пройде, скоріш за все, без катаклізмів. Тобто істотного зниження температури не передбачається. І у найближчий тиждень – аж до 7 жовтня істотних опадів на Закарпатті також не буде.  Загалом до середини жовтня у нас «погоду робитиме» антициклон, тобто обмаль опадів, вдень досить сонячно. Саме у цей час (приблизно 7-9 жовтня) цілком можливо закарпатці дочекаються справжнього і довгоочікуваного «бабиного літа». Денний температурний максимум буде триматися на позначці 12-15 градусів тепла.

Єдине, що 3-5 жовтня йому передуватимуть невеличкі заморозки – до 3-5 градусів морозу вночі навіть у рівнинних районах області. Нині легкий морозець спостерігається в темну пору доби лише в горах.  Говорити про другу половину жовтня поки що не зовсім коректно і досить складно.  Адже ніхто в дійсності не може знати наміри погоди більш ніж на 10 днів.

Загалом довгострокові прогнози погоди – справа невдячна. Тому і про аномальну зиму, яку передрікають нам деякі «ясновидці», краще нічого не казати, ніж щось пророкувати. Адже до народних віщунів я особисто ставлюся скептично, і не можу також ручатися за точність прогнозу за допомоги комп’ютерних програм. Справа у тім, що машина аналізує сотні показників, які закладає в неї людина. Достатньо однієї неточності у цих параметрах – і весь прогноз виходить невірним. Та й не навчилися ми ще так точно «передрікати» погоду на кілька місяців вперед. Навіть за допомоги комп’ютерів».

Олександр Ворошилов, Мукачево.net

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s