Інформаційна війна проти України триває безперервно


Поза економічними чи політичними війнами Росія проводить стосовно України ще іншу, можливо, найважливішу – інформаційну війну. Достатньо аби в світових медіа з’явилося слово «Україна», як тут же ж Москва моментально використовує це у своїх інтересах.

Уряди чергових політиків в Україні не дають можливості створити позитивний імідж держави – не лише на міжнародній арені, але так само і в очах власного суспільства. Немає сумнівів, що більшість негативних оцінок, які стосуються України і її влади мають реальне підґрунтя, однак Київ дуже часто стає жертвою інформаційних атак з боку мас-медій інших держав, насамперед, Росії. Таким чином існуючі проблеми перебільшуються, подаються по-новому, а зусилля і успіхи української влади (яких теж не бракує) залишаються в тіні.

Завжди винні

Стандартним прикладом таких наклепів стала торгівля зброєю. Україна володіє потужним потенціалом у сфері оборонно-промислового комплексу, залишаючись одним з найбільших експортерів зброї у світі. Київ протягом кількох останніх років зумів зміцнити свої позиції в цій галузі успішно змагаючись за ринки збуту поміж іншим з Москвою. Гучним відлунням відбилося вигране Україною в Росії замовлення з Таїланду – завод імені Малишева в Харкові вже розпочав реалізацію контракту з Бангкоком на продаж тайцям своїх найсучасніших танків «Оплот». Останні успіхи Києва на світових ринках досягнуті за рахунок конкуренції з Москвою, призвели до того, що російські фахівці з інформаційних технологій знову засукали рукави, так як це багаторазово робили в минулому. Дотеперішній «список» скандалів пов’язаних з нібито нелегальним продажем українських озброєнь в різні країни (в тому числі й тим, щодо яких існує ембарго) вражає: Лівія (1996 рік), афганські таліби (1998 рік), африканські країни (1997 – 2000 роки), Ірак (2002 рік – найгучніша справа «Кольчуги»), Грузія (2008 – 2009 роки), Судан, Вірменія чи Сірія  (2012 рік). Жодну із вище згаданих трансакцій не вдалося підтвердити «надійними» доказами, однак втягнення в них України говорить про те, що кожен раз її намагаються виставити в ролі цапа відбувайла.

Як українські ЗМІ повідомляли про війну на Кавказі (джерела публікацій сайту  “Корреспондент”)

http://www.telekritika.ua

Аналітик Київського інформаційно-консалтингового агентства Defense Express Валерій Рябих звертає увагу на два приклади в останні місяці, котрі чудово змальовують чергові наклепи Москви, що мають на меті дискредитувати Київ.

У жовтні минулого року ВВС опублікувало матеріал про те, що в на базі сирійських повстанців знайдено саудівську зброю. Згідно з текстом Ер-Ріяд підтримує сирійських повстанців, а доправлена в Сирію зброя виготовлялась в Україні (про державу-виробника зброї журналісти «ВВС» згадують наприкінці матеріалу в чисто інформаційному стилі). А вже за годину після публікації, російська редакція ВВС підхопила цю тему в матеріалі під заголовком «Сирія: бойовики отримують українську зброю від Саудівської Аравії», в якому зосереджена увага на країні де виготовлена зброя. Незабаром матеріал російської редакції ВВС зрештою зняли з інтернет- сторінки – швидше за все як поверховий і як такий, що не відповідає вимогам редакційної політики. Та незалежно від цього багато російських інформаційних порталів вже встигли опублікувати на його підставі матеріали із ще більш кричущими заголовками, як наприклад, «Українська зброя знаходиться в руках сирійських повстанців», чи газетний «У Сирії повстанці використовують українську зброю з Луганська».

Лінія фронту сучасної війни

//www.new.org.pl

Друга публікація ледь не копія першої. У квітні поточного року агенція «Інтерфакс» (нібито на підставі публікації  The Washington Post, де цитується Комісія ООН: лівійська зброя поспіхом доставляється до нових джерел тліючих конфліктів), поінформувала про «поставки Україною всупереч ембарго ООН зброї до Лівії». Насправді матеріал в американській газеті ні про що таке не згадував. В ньому йшлося про те, що з теренів донедавна охопленої громадянською війною Лівії зброя потрапляє до інших «гарячих точок» світу, а також про те, що ООН знайшла докази підтримки повстанців в Лівії Катаром та Об’єднаними Арабськими Еміратами. Але для російського журналіста «Інтерфаксу» значно важливішим виявився факт походження самої зброї – експерти ООН вказували на місце виготовлення зброї в багатьох країнах серед яких опинились Україна та Вірменія. Маніпуляційний переказ «Інтерфаксу» швидко підхопив «Інтерфакс – Україна», «Інтерфакс – Європа», а також багато російських порталів, котрі також написали про «нелегальний експорт зброї до Лівії Україною та Вірменією».

В. Рябих підкреслює, що у наведених прикладах звертає на себе динаміка, з якою розповсюджено інформацію: поміж публікаціями минало дуже мало часу (в кількох випадках це була одна або дві хвилини), а чергові видання друкували це не перевіряючи новину. Більше того, часто первинні публікації, які першими інформували про нібито зловживання з боку України і на котрі посилались наступні медіа, раптово зникали. Однак залишався негативний образ, а на Заході досі косо поглядають на східну державу з пошарпаним іміджем.

За словами аналітика торпедування конкретних українських проектів у сфері торгівлі зброєю – не єдина ціль більшості таких спецоперацій. Посилення схожих атак останніми місяцями свідчить про те, що передусім йдеться про дискредитацію України як держави. Достатньо, аби якийсь матеріал, що описує будь-яке негативне явище містив у собі слово «Україна», а російські медіа вже використають його як треба.

Серйозна дискредитація України і її влади на міжнародній і внутрішній арені призведе до того, що країна може втратити шанс інтеграції з Європейським Союзом. При цьому не важливо, що в черговій інформаційній афері йтиметься про зброю чи щось інше, що немає нічого спільного з Україною. Важливо, що хор назве винного і вже важко буде захистити свій імідж. Так, як в популярному анекдоті:

– Твоя донька повія!

– Але справа в тім, що в мене немає жодної доньки!

– А ти тепер доведи, що це неправда!

Повний текст на  «Главком».

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s