Шевченко був прекрасним художником


Про те, що наш славетний поет був прекрасним художником, добре відомо, але, як виявляється, далеко не всім.  Більшість, переважна більшість, студентів, а це майбутня українська наукова, технічна і економічна еліта, взагалі не знають, що Шевченко був художником. На запитання “Ким був Т.Г. Шевченка за освітою, за фахом? “Ми чуємо, як правило, стандартні відповіді: поетом, демократом, революціонером, а то і шкільним вчителем. 
– Але за державною шкільною програмою саме вчителі і повинні були хоч в деякій мірі ознайомити дітей з багатою художньою спадщиною Тараса Шевченка!
– Ми, викладачі університету вищого ступеню акредитації, до деякий час теж так вважали, але реальність виявилася зовсім іншою. До речі, не тільки молодь, але і старше покоління, не завжди мають чітке уявлення про творчість Шевченка як художника. Коли під час підготовки цієї експозиції до нас заходили по службових справах викладачі та співробітники інших кафедр університету, то, побачивши розкладені на столах кольорові і чорно-білі копії картин і малюнків, цікавилися: “Ой, а хто це так гарно малював?” – ” Шевченко Тарас Григорович “- відповідали ми. “А хіба он був ще й художником? Перший раз про це чую! “. Тому, саме такий, майже нульовий рівень знань про художню спадщину нашого національного генія і спонукав нас створити цю виставку.
– Мистецтвознавці, дослідники творчості Т.Г. Шевченка, відзначають, що в даний час в державних музеях і приватних колекціях зберігається близько тисячі оригінальних живописних та графічних робіт Шевченка, а також великої кількості малюнків, ескізів, і замальовок. Яким принципом керувалися ви при підборі ілюстрацій до цієї порівняно невеликої за обсягом виставки?
– Ознайомившись з експозицією, відвідувачі на власні очі переконуються, що Тарас Григорович Шевченко був не просто любителем малювання на дозвіллі, як це нерідко буває у поетів. З шанобливим подивом наші студенти слухають про те, що він, виявляється, отримав диплом найпрестижнішого на той час вищого художнього навчального закладу – Санкт-петербурзької академії мистецтв, а згодом вчена рада академії, відзначаючи великі досягнення художника в галузі гравюри, надала Шевченкові звання академіка . При оформленні виставки ми вибрали тематичний принцип підбору ілюстрацій.
– Розкажіть про це, будь ласка, детальніше.
– На заняттях з культурології викладачі-мистецтвознавці нашої кафедри знайомлять студентів з найбільш відомими українськими та зарубіжними художниками, поетами, письменниками і композиторами. Університет наш технічний, тому програмою передбачається лише загальне ознайомлення з особливостями їхнього творчого стилю і внеском до певних жанрів – історичного, пейзажного, портретного, маріністічного … Наша виставка переконливо показує, що геній Шевченка-художника яскраво втілився в цих та інших жанрах так, як цього вдавалося досягти порівняно небагатьом майстрам світового рівня.
Оглянемо, наприклад, розділ “Портретний жанр”. За відгуками студентів, з портретів Шевченка з цікавістю дивляться люди тієї доби, попередніх поколінь. Які вони? Їхні обличчя сповнені справжньої духовної краси, а їх ясні, м’які, доброзичливі погляди нагадують нам про щось справжнє, вічне, істинне, іноді невимовне. Ось чому буває так, що навіть поодинокі глядачі затримуються в задумі біля шевченківських портретів.
Велику увагу привертає розділ “Пейзаж. Акварель “. Тут з першого погляду стає зрозумілим, що Шевченко – справжній майстер пейзажної лірики в техніці акварелі. Перед нами з’являються неземної, космічної краси краєвиди Аральського моря і його узбережжя. Іноді запитують: а яке відношення мав Шевченко до моря? Самий безпосередньо! Студенти СевНТУ, особливо факультету морських технологій, зі щирим подивом дізнаються, що Великий Кобзар майже півтора року служив матросом на вітрильній шхуні “Константин” у складі першої Аральської флотилії. За спогадами командувача флотилії капітан-лейтенанта О. Бутакова, матрос Шевченко Тарас виявив високі професійні морські якості, а мистецька спадщина цього періоду незаперечно свідчить про Т.Г.Шевченка як першого українського художника-мариніста і гідрографії.
– Морська тематика творчості Шевченка-художника буде, безперечно, цікавою і читачам “Флоту України”. Що Ви можете розповісти нашим морякам про досить маловідомої картині Шевченка “Робінзон Крузо” з розділу “Різні сюжети”?
– Твори митця, зібрані під назвою “Різні сюжети”, показують майстерність Шевченка як справжнього художника світового рівня. Не всім, можливо, відомо, що персонажами картин Шевченка були й такі легендарні герої, як полководець Олександр Македонський, князь Олег, мудрець Діоген, філософ Сократ, моряк, Робінзон Крузо. До речі, художня інтерпретація Т. Шевченком образу Робінзона Крузо, моряка, з Йорка, вважається однією з найбільш цікавих в світовому образотворчому мистецтві.Для багатьох відвідувачів виставки шевченківський Робінзон став справжнім відкриттям. Слід сказати, що майже ніхто з глядачів взагалі не знав, що в творчому доробку художника є образ славного моряка.
– Чим же цікавий шевченківський моряк Робінзон Крузо?
– Всі ми з дитинства звикли до дещо неповного, спрощеного Робінзона, образ якого сформувався під впливом значно скороченого в порівнянні з оригіналом перекладу роману Даніеля Дефо. Допитливих читачів, особливо дітей, цікавить в цій книзі насамперед сюжет, наповнений романтикою пригод: страшенний шторм, корабельна аварія, екзотика безлюдного острова, нелегкі умови виживання, хижі, звірі, дикуни … Все це, звичайно, захоплює і збуджує читацьку уяву, але нічого такого на графічному малюнку Шевченка ми не побачимо.
Немає шторму, немає хижаків, немає людоїдів. Робінзон Крузо сидить на порозі своєї печери у глибокій задумі, а перед ним лежить величезна розгорнута книга. Виявляється, що Т.Г. Шевченка, відкинувши зовнішню романтичну екзотику, з властивою йому геніальною проникливістю в суть речей, як ніхто до нього в світовому образотворчому мистецтві втілив в образі Робінзона головну ідею, яку висловив у своєму романі Д. Дефо і про яку ми, можливо, й гадки не мали . Викинутий на безлюдний острів, відрізаний від людської цивілізації Робінзон подалі, то більше починає замислюватися над питанням: чому саме йому доля приготувала такі тяжкі випробування, за які його гріхи, за що? Перечитуючи єдину свою книгу, а це була Біблія, Робінзон врешті-решт зрозумів справжню причину свого ув’язнення на безлюдному острові.

Саме цю мить духовного прозріння людини і втілив у своєму шедеврі наш великий художник Тарас Шевченко. Розмову вела Іветта КОТІХОВА “Флот України”

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s